Availability: Made to Order
Dimensions, Notes & Advice
Height: 720mm + 150mm Legs
Width: 600mm
Depth: 570mm + Door Thickness
Notes: Suitable for Built-In or Free Standing Microwave Ovens with a height between 320 and 430mm. To keep our prices low, we have a minimum order requirement of any 3 kitchen units.
Fittings:
Soft Close Pan Drawer x 1
Assembly
Optional
Price Each
Upgrade Pan Drawer to Glass Sides
No
Yes
Unit Detail
600mm Built Under Microwave Housing - 283mm Pan Drawer
Choice of 8 cabinet colours.
Available fully assembled by our team of experts at no extra cost.
What’s included:
  • Premium 18mm thick MFC cabinet, supplied in white as standard, with a choice of 8 additional colours
  • 9mm Back Panel
  • 51mm Service Void
  • Premium Anthracite Soft-close drawers as standard with a lifetime guarantee
  • Adjustable Feet (adjustable from 140mm - 160mm)
  • Get this unit fully assembled at no extra cost
Special Notes:
  • Please check the suitability of your appliance before ordering. This unit is suitable for appliance with a maximum height of 330mm on the front face. The Filler panel may need to be trimmed on installation to suit your appliance