Dimensions, Notes & Advice
Height: 2150mm + 150mm Legs
Width: 600mm
Depth: 570mm + Door Thickness
Included
Pull & Swing Mechanism
Included
Door Connecting Plates x 2
Swing Out Shelf Pack
Hinge Position
Unit Detail
600mm Tall Swing Out Larder Unit - 895mm Lower Door (High)
What’s included:
  • Premium 18mm thick MFC cabinet, supplied in white as standard, with a choice of 8 additional colours
  • 9mm Back Panel
  • 41 Service Void
  • Premium Soft Close hinges as standard with a lifetime guarantee
  • Adjustable Feet (adjustable from 140mm - 160mm)